joulu
2

Sarjakärki RaPy kaatui suvereenilla esityksellä

Sarjakärki kaatui sunnuntaina suvereenilla esityksellä. Voitto tähän asti tappiottomasta RaPysta lukemin 100-82 (57-35). Heitto kulki perniöläisillä tänään kuin unelma ensimmäiset kaksi erää ja sen avulla kovasta joukkueesta tärkeä kotivoitto. Kaikki pelaajat pääsivät pisteille, joka kertoo joukkueen laajuudesta. Sami Himberg otti kauden kovimman levyrisaldon 14 levypallollaan (5 hyökkäyslevyä !) ja Jussi Savolainen heitti 5 kolmosta ja antoi 9 syöttöä. Reggie Dillard oli jälleen tehokkain 33 pisteellä.

Ennen ottelua koripallojaoston puheenjohtaja Pekka Leikkonen palkitsi miesten joukkueen koko seuran vuoden joukkueena, Teemu Jarhion seuran parhaana koripalloilijana sekä tänä vuonna 60v täyttäneen Juha Melkkilän ansiokkaasta työstä perniöläisen koripallon eteen. Melkkilä on toiminut peräti 30 vuoden ajan koripallojaoston rahastonhoitajana. Suuret onnittelut kaikille!

Miesten kausi jatkuu ensi viikon sunnuntaina Karkkilassa. Vuoden viimeinen kotiottelu ennen joulutaukoa pelataan 16.12.

#M1DB

Kuvat: Sinikka Makkonen